Bieganie to sport, który przynosi nam wiele korzyści. Regularna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu podnosi odporność organizmu na choroby. Dzięki temu w razie ewentualnej infekcji szybciej wrócimy do zdrowia. Bieganie poprawia naszą kondycję, zwiększa wydolność płuc i wzmacnia serce. Dodatkowo podczas biegu spalamy dwa razy więcej kalorii niż w czasie marszu. Dzięki temu w łatwy sposób spalimy nadmiar kilogramów. Sport ten dla wielu jest pewnego rodzaju medytacją. W czasie biegu zwracamy uwagę na oddech i skupiamy się jedynie na chwili obecnej. Pozwala to nam się odprężyć, dzięki czemu będziemy spokojniejsi. Bieganie to także dobry sposób na pozbycie się stresu. W czasie biegu wytwarzane są w naszym organizmie hormony szczęścia, które zmniejszają poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Regularnie biegając będziemy szczęśliwsi.
Jak zacząć biegać?
Jeśli chcemy czerpać korzyści z biegania, to musimy odpowiednio zacząć. Wielu początkujących popełnia ten sam błąd, przez który bieganie przestaje być przyjemne. Błędem tym jest zbyt szybkie tempo biegu. Na początku naszej przygody z bieganiem powinniśmy zacząć od marszobiegów. Polega to na tym, że biegniemy przez minutę lub dwie, a następnie przez minutę maszerujemy. Takich serii możemy wykonać kilkanaście na jednym treningu. Z czasem powinniśmy wydłużać czas biegu. W ten sposób po kilku tygodniach będziemy w stanie biec 5, 10, 20 czy 30 minut bez przerwy. Nie warto przejmować się także tempem. Oczywiście widok doświadczonych biegaczy nie pomaga, jednak musimy pamiętać, że oni też kiedyś zaczynali. Na początku tempo naszego biegu może być nawet wolniejsze od marszu. Jednak z czasem będziemy biec coraz szybciej. Prawidłowe tempo to takie bez zadyszki. W czasie biegu powinniśmy móc swobodnie rozmawiać. Wystąpienie zadyszki znaczy, że biegniemy zbyt szybko.
Przed treningiem warto poświęcić czas na rozgrzewkę, która przygotuje nasz organizm do wysiłku. W ten sposób możemy uniknąć kontuzji. W czasie biegu pamiętajmy o naszym bezpieczeństwie. Jeśli biegamy w nocy, to warto mieć coś odblaskowego, żebyśmy byli widoczni dla kierowców. Wielu biegaczy słucha muzyki w czasie treningu. Pamiętajmy jednak, żeby odpowiednio dostosować głośność. Muzyka nie powinna zagłuszać dźwięków otoczenia. Słuchanie ulubionych piosenek z pewnością umili nam trening. Po zakończeniu biegania warto poświęcić czas na rozciąganie. W ten sposób przyspieszymy proces regeneracji. Zimny prysznic po wysiłku także przyspiesza regenerację. Najlepiej jest biegać co drugi dzień. Wtedy mamy około 48 godzin na regenerację, co jest wystarczające. Około 30-60 minut przed bieganiem możemy zjeść lekki posiłek. Jest to ważne zwłaszcza wśród bardziej zaawansowanych. Dzięki temu będziemy mieć więcej energii w czasie biegu. Warto także zainstalować aplikację do biegania. Aplikacja ta będzie mierzyć pokonany dystans i tempo biegu. W ten sposób będziemy mogli na bieżąco kontrolować postępy. Aplikacje tego typu pokazują także ilość spalonych kalorii, co będzie pomocne w odchudzaniu.
Do biegania potrzebujemy wygodne buty i strój dopasowany do pogody. Buty są najważniejsze, gdyż wpływają na komfort treningu. Powinny być one przede wszystkim dobrze dopasowane. Zbyt luźne obuwie stwarza ryzyko kontuzji. Z kolej za małe buty spowodują dyskomfort w czasie biegu i otarcia skóry. Buty powinny być lekkie i przepuszczające powietrze. Strój powinien być wykonany z materiałów odprowadzających pot. Mokre ubrania mogą spowodować otarcia w czasie długich biegów. Dlatego też ubrania z poliestrem nie nadają się do biegania. Spodnie lub spodenki powinny być obcisłe, co zapobiegnie powstawaniu otarć skóry na udach. W zimowe dni przyda się bielizna termoaktywna, którą zakładamy pod ubrania. Rękawiczki i czapka to również niezbędne akcesoria.
Jak zmotywować się do biegania?
W bieganiu ważna jest motywacja. Każdy z nas jest inny. Dlatego musimy znaleźć coś co nas zmotywuje. Dla wielu motywacją jest lepszy wygląd czy zdrowsze życie. Dla innych może być to chęć poprawy kondycji. Redukcja stresu także jest dobrym powodem, żeby zacząć biegać. Dla wielu motywacją może być także chęć rywalizacji w zawodach biegowych. Mamy do wyboru wiele zawodów w różnych miastach. Dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Przygotowywania do zawodów i start w nich pozwalają nam na pokonanie swoich ograniczeń. Adrenalina towarzyszącą nam w czasie biegu pozwala na pokonanie danego dystansu w szybszym tempie niż na treningach.