Fryderyk Chopin urodzony 1 marca 1810 roku, chociaż widnieją dwie daty na metryce widnieje 22 luty. Muzyk narodził się w Żelazowej Woli. Jest to syn Francuza Nicolasa Chopina i Polki, Tekli Justyny z Krzyżanowskich. Był kompozytorem, ale wykazywał również zdolności aktorskie, malarskie oraz literackie. Uwielbiał Bacha. Wychowywał się wśród trzech sióstr.

O Fryderyku Chopinie

Ciekawostki o Fryderyku Chopinie, które nie są zawarte w biografii kompozytora.

*Wybitny Polski kompozytor gdy przychodził na świat, ojciec przygrywał na skrzypcach.

*Fryderyk nie parzył się do muzyki, miał jedynie spełnić marzenie własnego ojca. Jako kilkuletni chłopczyk był zmuszany do gry na fortepianie.

*Swój pierwszy sukces można dostrzec w wieku 7 lat, stworzył własną kompozycję. Kilka miesięcy później zagrał swój pierwszy koncert.

*Fryderyk zaznaczał, że był źle traktowany przez ojca w późniejszym czasie uczył dzieci, które również źle traktował. Oczywiście to przełożyło się to na jego stan psychiczny.

*Swój pierwszy poważny koncert zagrał w wieku 16 lat.

* Bardzo był lubiany przez rówieśników, cechował się  dużym poczuciem humoru.

*Wyjechał z Polski do Paryża, mieszkając tam w 1831 roku.

*Fryderyk czuł niechęć do kobiet, podejrzewano nawet że jest homoseksualistą.

*Mając 25 lat spotkał swoją pierwszą miłość Maria Wodzińsk, później nażyczona zerwał zaręczyny z Fryferykiem.

* W wieku 28 lat poznał swoją inspirację, związek również się rozpadł po 9 latach.

* Chopin miał obawy, że zostanie pochowany żywcem.

Śmierć Fryderyka Chopina

Fryderyk Chopin zmarł w wieku 39 lat, dn. 17 października 1849 roku w Paryżu, przyczyną śmierci była gruźlica. Późniejsze badania pod tym kątem wskazywały, że kompozytor chorował na mukowiscydoze. Serce Chopina znajduje się w kościele Św. krzyża w Warszawie – więcej na warszawainfo.pl.

Filharmonia Bałtycka w Gdańsku została nazwana jego imieniem oraz na Merkury znajduje się krater nazwany jego imieniem. Dzisiaj w domu Chopina znajduje się muzeum. Kompozytor na stałe wpisał się w naszą historię muzyki światowej.