Mogłoby się wydawać, że escape roomy są na świecie czymś nowym i częściowo jest to prawda, bo w takiej formie, z jaką kojarzymy je w tym momencie, występują one od niedawna, bo dopiero od jakichś kilkunastu lat. W Polsce zostały spopularyzowane jeszcze później.

Pierwszy escape room

Pierwszy prawdziwy escape room powstał – a jakżeby inaczej – oczywiście w Japonii, a miało to miejsce dokładnie w roku 2007, czyli już prawie piętnaście lat temu! Musiało minąć trochę czasu, zanim Polacy uzyskali dostęp do tej rozrywki. Stało się to mniej więcej w 2014 roku, gdyż właśnie wtedy pierwszy pokój wypełniony zagadkami otwarto w jednym z piękniejszych polskich miast, czyli we Wrocławiu. Od tej pory popularność escape roomów przybierała na sile. Z roku na rok dowiadywała się o ich istnieniu coraz większa grupa ludzi i wszyscy chcieli odkryć, jak one wyglądają, na czym polegają i co takiego oferują.

Jako że zabawa w escape roomach jest przednia, nie trzeba było specjalnie starać się o to, by zapewnić im dobrą sławę i świetną renomę. Stało się to w sposób samoistny i zupełnie naturalny. Ludzie zaczęli po prostu polecać sobie nawzajem poszczególne pokoje zagadek i w ten sposób nakręcali ich popularność.

Popularność escape roomów

Ostatnio jest ona mniejsza, ale najpewniej wynika to z faktu, iż z powodu pandemii koronawirusa większość escape roomów musiała się zamknąć i to na kilka ładnych miesięcy. Niektóre z nich nie zdołały się ponownie otworzyć, ale na szczęście nie wszystkie. Na przykład escape room w okolicach Słupska funkcjonował praktycznie cały czas.  Godziny otwarcia oraz wszystkie informacje o escape roomie niedaleko Słupska znajdziemy na Słupsk Info. Każdy, kto chce więc odwiedzić sobie teraz jakiś pokój zagadek, jak najbardziej może to bez trudu zrobić, wyszukując go w dowolnym mieście w Polsce.

Pierwsze escape roomy nie były natomiast rozrywkami tego rodzaju, z jakimi ma się do czynienia w czasach obecnych. Na samym początku escape roomy były bowiem grami komputerowymi i takie gry tworzono już w dwudziestym wieku. Z czasem po prostu zmieniono ich formę. Dzięki temu dziś każdy może sam stać się prawdziwym uczestnikiem rzeczywistej gry.