Czas wakacji nie dla każdego jest czasem odpoczynku, żyjemy w czasach, w których spontaniczność, powolność, zapomnienie stały się słowami nagannymi, pozbawionymi wartości. Teraz liczy się uporządkowanie, szybkość i precyzja. Nie dziwne więc, że tak wielu z nas ma problem z efektywnym odpoczynkiem. Czym dokładnie charakteryzuje się taki odpoczynek? Przede wszystkim wiąże się z pobytem sam na sam ze sobą, z dala od telefonu czy ekranu komputera, hałasu, a przede wszystkim ze spokojem wewnętrznym, odstresowaniem i zapomnieniem o codziennych problemach oraz pracy. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, czasem nie możemy tak po prostu wyjechać nad morze, w góry, czy pójść do lasu, gdy następnego dnia czeka nas ogrom obowiązków. Jednak warto zorganizować przynajmniej 15 minut dziennie na efektywny wypoczynek. Oto jeden ze sposobów jak najlepiej wykorzystać te kilkanaście minut.

Medytacja

Na pewno wiele razy słyszałeś o tej metodzie. Mówiono ci o ogromie jej zalet, jednak mimo to coś cię powstrzymuje przed spróbowaniem? Zapomnij o sztywnych regułach, potraktuj medytację jako formę wyciszenia, oderwania się od zgiełku i elektroniki, usiądź wygodnie, zamknij oczy i skup się na oddechu – tylko tyle potrzeba, by w pewnym stopniu zregenerować siły na dalszy dzień. A jeśli wypracujesz tyle to warto pomyśleć o dalszym ćwiczeniu medytacji, ponieważ niesie ona ze sobą wiele zalet zarówno dla naszego umysłu. Między innymi podwyższa wrażliwość na bodźce zewnętrzne, stajemy się bardziej czujni na otoczenie. Ponadto długotrwała praktyka medytacji wpływa na zmiany w strukturze mózgu, a dokładniej wzrostu połączeń między neuronami, w szczególności w obszarze hipokampu, który odpowiedzialny jest za kontrolowanie emocji i procesy uczenia się. Jednocześnie wpływa na redukcję połączeń międzyneuronalnych w obszarze odpowiedzialnym za stres oraz lęk. Można więc łatwo wywnioskować, że medytacja może przyczyniać się do polepszenia procesów uwagowych oraz pamięciowych, a także minimalizować wrażliwość na stres.

Kąpiel w ciepłej wodzie – relaks jesienią

Jeśli chodzi o samą czynność medytacji istnieje bardzo dużo aplikacji na telefon pozwalających kontrolować wyrobienie nawyku oraz ułatwiających sam proces. Aplikacje takie jak Calm, Breethe: Sleep & Meditation, Simple Habit – Meditation, czy Insight Timer – Meditation App stosują wiele technik wspomagających, takich jak relaksacyjna muzyka, czy głos lektora, kierującego medytacją. Z czasem jednak do poprawnej medytacji wystarczy tylko twoja osoba i nic ponadto, a korzyści z niej płynące są niezastąpione.

Bibliografia:

http://wszechswiat. ptpk. org/wp-content/uploads/2018/12/wszechswiat7-9-2016_net. pdf#page=43 (dostęp z dnia 16. 07. 2019)