Nowy rok szkolny zawsze jest stresującym przeżyciem. Każdy uczeń doskonale wie, co go czeka, a jeśli idziesz do szkoły po raz pierwszy, to pewnie stresujesz się jeszcze bardziej, niż starsze roczniki. Ciężko jest poradzić sobie z nawarstwiającymi się obawami, ale można przygotować się na najgorsze scenariusze i lekko odetchnąć. Zamiast skupiać się na tym, co może nadejść, poświęć uwagę temu, co nadejdzie na pewno.

Zacznij powoli wstawać wcześniej

Nie ma gorszego rozpoczęcie roku szkolnego, niż spóźnienie się na autobus. Żeby tego uniknąć, mniej więcej tydzień przed wielkim dniem zacznij wstawać wcześniej. Postaraj się mniej więcej zrównać na końcu z godziną, o której najpewniej będziesz zaczynać lekcje. Nie ma sensu wstawać na autobus, bo to jeszcze nie pora, kiedy powinieneś być rozbudzony. Ostatniego dnia wakacji daj sobie czas na odpoczęcie. Nie zrywaj się wcześnie rano, poleż spokojnie i przygotuj się na swój ostatni dzień. Postaraj się, żeby wstawanie przychodziło Ci naturalnie i nie zmuszało Cię do wychodzenie z łóżka z niezadowoleniem.

Sprawdź na spokojnie, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Zamiast panikować pierwszego dnia zajęć, poświęć godzinę w czasie wakacji na sprawdzenie, czy wszystkie przybory nadal nasz sprawne. Przejrzyj zeszyty i spokojnie oszacuj, czy wystarczy Ci w nich miejsca na cały semestr. W wakacje masz największy wybór zeszytów, nie tylko ze względu na okładki, ale także rodzaj papieru, jego gramaturę i fakturę. Upewnij się też, że wszystkie długopisy piszą. Jeśli przez całe wakacje z nich nie korzystałeś, to mogły wyschnąć. Skompletuj to, czego Ci brakuje i postaraj się nie kupować niczego na zapas. W czasie roku szkolnego sklepy papiernicze też są otwarte.

Przygotuj sobie uspokajającą Cię playlistę

Jeśli muzyka jest dla Ciebie ważna i słuchasz jej codziennie, kiedy idziesz albo dojeżdżasz do szkoły, to koniecznie przygotuj dla siebie relaksującą playlistę. Nie musi opierać się na wakacyjnych hitach. Musi być w pełni twoja, nie może znaleźć się na niej żaden utwór przywołujący w Tobie złe wspomnienia. Zamiast tego postaw na piosenki śpiewane z przyjaciółmi albo te, które kojarzą Ci się z twoją drugą połówką. Dzięki temu zrelaksujesz się przed szkołą i być może uświadomisz sobie, że nie ma się czego bać. Pamiętaj, że szkoła to obowiązek, który wcale nie musi być przykry. Wiele zależy od twojego osobistego nastawienia.