Jak zorganizować ślub i wesele? To pytanie zadaje sobie wiele par. Zostają one postawione przed wieloma trudnymi dylematami: jaką salę wybrać, by mieć niezapomniane wesele, jak się ubrać aby wyglądać pięknie ale jednocześnie nie wydać na nią miliony monet? Jak dobrze wybrać fotografa, kamerzystę, orkiestrę/didżeja oraz innych usługodawców? Od czego zacząć tak naprawdę, żeby na samym początku nie przerazić się a co gorszą zniechęcić przez ogrom rzeczy do zrobienia.

Po pierwsze – dobry plan działania. Polecam założyć sobie specjalny zeszyt do notatek/ kalendarz/ folder w komputerze na którym będziemy sobie wszystko zapisywac. Zaczęłam od wstępnej listy gości ponieważ na jej podstawie będziemy w stanie ustalić potrzebne finanse. Jak już obliczymy ile mniej więcej będziemy potrzebować na tzw. " talerzyk" (zazwyczaj jest to przynajmniej 40 % kosztów całego ślubu i wesela) możemy to skonfrontować z naszym obecnym budżetem oraz planem finansowym na najbliższe miesiące. Warto sobie obliczyć ile maksymalnie jesteśmy w stanie odkładać miesięcznie z wypłaty oraz czy możemy liczyć na wsparcie finansowe od rodziców, rodziny. Znane są przypadki wzięła kredytu w tym celu ke nie jest ro najlepszy start dla przyszłego małżeństwa. Jeśli mamy problem z ustaleniem prognozowanej ceny "talerzyka" bardzo wiele informacji znajdziemy w Internecie, kwoty często podawane "w widełkach" – od najniższej do najwyższej kwoty.

Kiedy już posiadamy wstępny zarys tego jakie wydatki będziemy w stanie ponieść w związku wynajmowaną salą, rozglądamy się się wymarzonym miejscem. Trzeba przygotować się na wysyłanie wielu zapytań do właścicieli i managerów i mięć świadomość, że najbardziej rozchwytywane sale mają pozajmowane terminy na kilka lat do przodu. Moim zdaniem nie warto również wybierać sobie jednej konkretnej daty ponieważ możemy przez to odrzucić wiele ciekawych miejsc. Lepiej ustalić sobie zakres w przeciągu kilku miesięcy, na przykład sobota od czerwca do końca września. Jeśli nie zależy na letnich miesiącach a budżet mamy bardzo ograniczony, wiele sal bankietowych oferuje specjalne zniżki i oferty specjalne na organizację wesela w miesiącach zimowych i wczesnowiosennych. Trzeba być wytrwałym w poszukiwaniu. Może trafimy w dziesiątkę już za pierwszym razem a może dopiero za dwudziestym. Jak już zainteresujemy się danym obiektem, warto dokładnie obejrzeć, zastanowić się czego będziemy potrzebować w tym wielkim dniu, np noclegu dla siebie i gości. Dokładnie dopytać co oferuje dane miejsce i co ważne czy nie ma żadnych "dziwnych" ukrytych kosztów, na przykład za klimatyzację. Porównać ceny z innymi ofertami na rynku, czy nie są wygórowane. Branża ślubna potrafi generować bardzo wysokie, nieadekwatne koszty. Warto również poczytać opinie o danym miejscu, ponieważ może nam to przybliżyć zarys tego jak nasze przyjęcie będzie przebiegać i w jakiej jakości będą wykonywane usługi. Lecz nie chcę akupuav się tylko na suchych stwierdzeniach. Miejsce które wybierzemy na swoje wesele powinno nas czymś ująć, powinniśmy się w nim dobrze poczuć, a przede wszystkim powinno wyzwalać pozytywne emocję i podekscytowanie. Jeśli mamy określony styl całej uroczystości i zabawy a dany obiekt wpasował się idealnie, cena jest przystępna i rozsądna, obiekt spełnia nasze wymagania co do powierzchni oraz udogodnień a do tego dobrze dogadujemy się z wlascielem lub menagerem to jest to strzał w dziesiątkę.

Wybranie sali jest już naprawdę dużym, przełomowym krokiem ale oczywiście to ślub jest najważniejszym " punktem programu" bez którego byśmy się tu wszyscy nie zebrali, dlatego od razu po zarezerwonaiu sali uderzamy do kościołów lub urzędów na rezerwację miejsca. Dobrze jest jeśli miejsce ślubu i wesela nie dzieli duża odległość. Myślę, że będzie to wygodniejsze dla nas i dla gości. Należy dowiedzieć się jakie i w jakm terminie należy złożyć dokumenty oraz jak będzie wyglądał przebieg ceremonii zaślubin.

Jak wesele to również muzyka- z tym również nie zwlekajmy. Warto zaangażować się w proces wybierania zespołu lub didżeja, jeśli jest taka możliwość posłuchać na żywo kilku wykonań. Nie powinien być to wybór przypadkowy. Dobrze Jeśli muzyka jest zróżnicowana, wtedy każdy odnajdzie się na parkiecie a widok wielu wirujących par na parkiecie na pewno ucieszy parę młodą i będą wspominać całe życie tę wyjątkową noc.

Tak piękne chwilę naprawdę warto uwiecznić. Wybierzmy fotografa, kamerzystę który z pasją wykonuję swoją pracę, którego zdjęcia lub magrania są dobrej jakości, którego styl odpowiada nam i przy kim będziemy czuć się swobodnie. Jest to bardzo ważne żebyśmy wyglądali naturalnie oraz uśmiechali się promiennie mimo stresu jaki może towarzyszyć w tym wielkim dniu.
Dużo rozmawiajmy, nie bójmy się zadawać pytań. Fotograf, kamerzysta powinien znać nasze oczekiwania a my powinniśmy wiedzieć, co on może nam zaoferować. Starajmy się unikać niedomówień, raczej nie odtworzymy tego ponownie jeśli coś nie wyjdzie. Współpracujmy.

Jeśli mowa o szklanym obiektywie to oczywiście chcemy korzystnie przed nim wypaść. Rozglądamy się za makijażystką oraz fryzjerką. Nasz wizerunek w tak ważnym dniu zdecydowanie lepiej powierzyć profesjonalistom. Oczywiście chcemy przekonać się czy dany stylista spełni nasze oczekiwania, dlatego przeprowadzany jest makijaż próbny. Tak samo jest w przypadku fryzury. Jest ro bardzo dobra praktyka, aby uniknąć niechcianych efektów.
Określmy czego mniej więcej chcemy, co nam się podoba, pokażmy zdjęcie wyszukane w Internecie oraz zapytajmy czy pasuje nam taki "look". Sprawdźmy trwałość makijażu, wytrzymałość fryzury – wesele to kilkanaście godzin pelne zabawy i wyzwań. Niech piękny wygląd utrzyma się aż do samego końca.

Wymienonie zostały najważniejsze kroki jakie należy spełnić by zorganizować ślub i wesele. Są to usługi które miewają bardzo ograniczony wybór jeśli chodzi o termin dlatego najlepiej od nich zacząć. Jest mnóstwo innych punktów do zrealizowania: zaproszenia gości, wybranie świadka, wybranie sukni, garnituru, transport, tort, atrakcje i wiele innych. Bardzo pomocny jest internet gdzie znajdziemy mnóstwo inspiracji i porad. Warto również podpytać znajomych którzy jest mają ten wielki dzień za sobą z czego są zadowoleni a co woleli by zrobić inaczej. Przede wszystkim warto zachować dobry humor i spokój, ponieważ jest to szczęśliwe wydarzenie i jeśli dobrze się zorganizujemy uda nam się krok po kroku zapanować i zrealizować cudowny dzień pełen wrażeń a wspomnienia po nim będą towarzyszyć nam całe życie.